خط تولید خودرو

قیمت خودرو، نباید بر اساس کیفیت سنجیده شود

ژانویه 3, 2022 توسط 0

به نقل از سایت car.ir:

محمود نجفی سهی، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور اظهار داشت: کیفیت نمی‌بایست، تعیین کننده قیمت خودرو باشد. اما فراهم نبودن شرایط مساعد برای تولید موجب در تنگنا قرار گرفتن و نارضایتی قطعه‌ساز، تولیدکننده مواد اولیه و نیروی کار می‌شود. وی با بیان اینکه در شرایط نامساعد تولید و تحت فشار قرار دادن قطعه‌ساز نمی‌توان انتظار ارتقای کیفیت را داشت، افزود: گاهی تولید سودده نیست و یا نقدینگی کافی برای ارتقای کیفیت و صرف هزینه در مباحث R&D وجود ندارد و ارتباط نقدینگی و قیمت با کیفیت به مباحثی از این قبیل مربوط می‌شود.

با توجه به اینکه نرخ ارز بر تولیدات بسیاری از مواد اولیه حیاتی خودروسازان مانند ورق های فولادی، مستقیما موثر است، نتیجتا افزایش قیمت ارز سبب بالا رفتن قیمت مواد اولیه شده که سبب وارد آمدن فشار مالی زیادی به خودروسازان و کمبود نقدینگی و بالا رفتن بدهی های معوق آن ها به قطعه سازان گردیده است. بنابراین این مسئله سبب کمتر شدن توجه خودروسازان به کیفیت مواد اولیه و خودروهای تولیدی شده است. در تمام دنیا، کیفیت عامل اصلی تعیین کننده میزان فروش و تقاضای خودرو است. باالطبع هرچه کیفیت بالاتر رود قیمت نیز با افزایش تقاضا افزایش خواهد یافت. از همین رو بود که در سال های 98 . 99 کیفیت خودروهای تولیدی داخل کاهش یافت ولی همزمان با افزایش قیمت روبرو بودیم. مشکلات اقتصادی خودروسازان عامل اصلی بروز این مشکل در کشور است.

به نقل از car.ir عضو هیات مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو کشور گفت:

اگر تولید سودده باشد و یا محصولات با قیمت‌های بالا به فروش برسد، اما از لحاظ کیفی ضعیف باشد، تولیدکننده می‌بایست مورد بازخواست قرار گیرد تا در این میان خریدار مورد ظلم واقع نشود.

خودروسازان نسبت به ارتقای کیفی قطعات تحویلی از سوی قطعه‌سازان، استانداردها و ضوابط سخت گیرانه‌ای را اعمال می‌کنند اما سوالاتی که در این میان مطرح می‌شود، میزان رعایت استانداردهای مورد نظر خودروسازان در تولید قطعه و وضعیت کنترل کیفی و تایید و رد قطعات در انبارهای خودروسازان یا شرکت‌های تامین کننده نظیر سازه گستر و ساپکو است.

در حال حاضر، خودروهای تولیدی داخل، با تکنولوژی 30 سال گذشته تولید می شوند و خریدار با مقایسه تکنولوژی خودروهای داخلی و خارجی کاملا حق دارد که نسبت به کیفیت خودروهای داخلی معترض باشد. برای تولید خودرو با تکنولوژی های جدید باید از لحاظ استاندارد و تکنولوژی و عملکردی کاملا متفاوت از خودروهای قدیمی است.

با توجه به مسائلی مانند رفع مشکل نقدینگی و پرداخت به موقع مطالبات قطعه سازها، به نحوی که برای ادامه تولید مجبور به کاهش کیفیت قطعه نباشند و همچنین کنترل عوامل خارجی مانند مواد اولیه همچون ورق های فولادی که تولیدات با کیفیتی باشند، میتوان سمت و سوی تولیدات را به سمت محصولات با کیفیت برد تا زضایت مصرف کننده جلب گردد.

 

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟