مقایسه 2 کوپه جذاب ژاپنی، مزدا mx5rf و تویوتا gt86

اکتبر 18, 2021 توسط 0

مزدا یا تویوتا؟ در مقایسه بین مدل MX5rf شرکت مزدا و GT86 تویوتا، کدام یک برتر خواهند بود؟ هر 2 شرکت خودروسازی ژاپنی سابقه درخشانی در تولید انواع کلاس های خودروی تا کنون داشته اند. این 2 مدل خودرو که در این مقاله قصد بررسی آن ها را داریم، از کلاس کوپه (Coupe) بوده که در بین جوانان و ماشین بازان جایگاه بسیار خاصی دارند. هر دو کارخانه مزدا و تویوتا در بازار خودروهای سوپر اسپرت جضوری ندارند و تولیدات آنها نهایتا به خودروهای اسپرت منجر می شود. دو مدل MX5rf و GT86 هم ازین موضوع مستثنی نیستند. در ادامه ابن مقاله با ما باشید تا به مقایسه این دو جذاب ژاپنی بپردازیم.

 

مزدا MX5rf

 

ابعاد خودرو مزدا mx5rf

ارتفاع 49 اینچ و طول خودرو، 154.1 اینچ، ظرفیت صندوق خودرو، 45 مکعب فوت، وزن خودرو، 2452 پوند و وزن خالص، 2862 پوند، فاصله خودرو تا زمین، 5.3 اینچ، و حداکثر ظرفیت بار، 410 پوند و ابعاد خودرو بدون احتساب آینه های بغل، 68.3 اینچ و فاصله محورها، 90.9 اینچ است. لاستیک ها، P 205/45R17  و پرفورمنس بوده و اندازه چرخ ها، 17×7 اینچ و آلیاژی رنگ آمیزی شده است.

مزدا mx5rf

مشخصات فنی مزدا mx5rf

موتور این خودرو، چهار سیلندر خطی، بادامک دوتایی سربار با قدرت 181 اسب بخار در 8500 دور در دقیقه و گشتاور 151 پوند فوت در 4000 دور در دقیقه بوده و سوخت موتور بنزین بدون سرب بوده و جعبه دنده دستی و شش سرعته و مصرف سوخت این خودروی ژاپنی 29 لیتر در هر 1000 کیلومتر، دو نفره و سه سال ضمانت دارد.

میزان مصرف سوخت شهری، 26 و بزرگراه 34 مایل در بزرگراه به ازای هر 1000 کیلومتر بوده و حجم باک بنزین، 11.9 گالن در هر لیتر است. میزان مسافت پیمایشی 309 و 404 مایل به ازای هر 1000 لیتر است. موتور انژکتوری است. قطر چرخش خودرو، 30.8 فوت بوده و زمان بندی سوپاپ، متغیر است و تعداد دریچه ها، 16 است. حداکثر ظرفیت بار مزدا mx5rf، 410 پوند است.

بیشتر بخوانید: مقایسه مزدا 3 و آریزو 6

موتور مزدا mx5rf

امکانات ایمنی مزدا mx5rf

چراغ های جلو LED و تطبیقی بوده به صورت اتوماتیک خاموش می شود. سیستم تشخیص نقاط کور و کنترل ماشین در مسیر حرکتی بزرگراه در این خودروی ژاپنی قرار گرفته و همچنین سیستم جلوگیری از برخورد از مشخصه های اصلی این خودرو محسوب می شود.

چراغ های جلو به صورت اتوماتیک روشن و خاموش می شود و سنسور تاریک شدن طبیعی روز نیز در خودرو قرار داده شده و ارتفاع نورپردازی چراغ های جلو از جذابیت ها و ویژگی های ایمنی این خودرو محسوب می شود.

سیستم ضد سرقت نیز مشخصه اصلی این خودرو قرار داده شده و سیستم ایمنی قبل و بعد برخورد به ایمنی این خودرو کمک می کند. سیستم پایداری خودرو، به جذابیت های این خودرو می افزاید.

فضای داخلی مزدا mx5rf

کیسه هوا برای راننده و سرنشین جلو قرار داده شده و سنسور فشار باد تایر به راننده کمک می کند تا بتواند با حس اطمینان بیشتری رانندگی کند.

سیستم کنترل کشش چرخ های خودرو و در هر چهار چرخ سیستم ترمز ABS قرار داده شده و سیستم ترمز اضطراری به سایر ویژگی های ایمنی خودرو افزوده شده و سنسور غیر فعال سازی کیسه هوای سرنشین جلو در زمانی که سرنشین به خودرو سوار نشده می تواند به کار برده شود. سیستم ترمز جلو از نوع تهویه ای بوده و ترمز عقب نیز فلزی مشخص شده است.

رینگ های مشکی براق 20 اینچی و دستگاه کنترل آب و هوا داخل کابین و روکش های صندلی ها، به صورت سفارشی در خودرو نصب می شود.

رنگ سفید برفی، اسپویلر عقب، رنگ خاکستری، قرمز و قفل های چرخ ها به صورت سفارشی در خودروی مالک نصب می شود.

سیستم صوتی و تصویری مزدا mx5rf

سیستم ساب ووفر، 9 بلندگو، اتصال USB، سیستم صوتی کمکی، رادیو ماهواره ای AM/FM، سیستم رادیویی کنترل ترافیک، سنسور حجم صدا و حساس به سرعت، از ویژگی های رسانه ای خودرو بوده که به صورت پیش فر در خودرو نصب شده است.

امکانات رفاهی مزدا mx5rf

کروز کنترل، فرمان برقی و تلسکوپی با روکش چرم، نگهدارنده لیوان برای راننده و سرنشین جلو، سیستم کیلس روشن کردن موتور خودرو، دوربین عقب، کلید کنترل از راه دور، دکمه های سیستم صوتی و کروز روی فرمان، آینه الکتروکروماتیک داخل کابین نمای عقب، آینه آرایشی سرنشین جلو، دستگاه کنترل دمای داخل کابین از امکانات رفاهی مزدا mx5rf محسوب می شود.

تنظیمات داخلی مزدا mx5rf

کلیه پنجره ها برقی، ورود کیلس و آینه های گرم شونده از دیگر امکانات رفاهی خودرو بوده و آینه های جانبی گرم شونده در فصل زمستان موجب عدم یخ زدن آن ها در آن فصل خواهد شد.

طراحی داخلی مزدا mx5rf

زیر پایی های خودرو، کیت روشنایی داخلی، صفحات لایه در، چرم قرمز و تور صندوق بار به صورت سفارشی در خودرو نصب می شود.

ابزارهای کمک راننده مزدا mx5rf

ساعت، قطب نما، نمایشگر دمای خارجی، کامپیوتر سفری و سرعت سنج به راننده جهت رانندگی ایمن کمک می کند.

تنظیمات صندلی سرنشین جلو مزدا mx5rf

امکان تنظیم صندلی راننده در شش جهت و صندلی سرنشین جلو در چهار جهت، سطل زباله در خودرو، روکش های چرم صندلی ها، گرمایش چند سطحی صندلی ها، به صورت استاندارد در خودرو نصب شده است.

 

تویوتا gt86

این خودرو، جزء خودروهای مینی کامپکت بوده و با سیستم دیفرانسیل عقب عرضه شده است.

مشخصات فنی تویوتا gt86

سوخت این بنزین بدون سرب و انژکتوری به موتور تزریق شده و حداکثر قدرت آن 200 اسب بخار در 7000 دور در دقیقه و گشتاور آن، 151 پوند فوت در6400 دور موتور که به حرکت غرش وار خودرو کمک می کند.

پیشرانه کاهنده سرعت خودرو نصب شده و گیربکس اتوماتیک شش سرعته به راننده جهت کنترل بهتر آن کمک می کند. متاسفانه این خودرو فاقد استاندارد آلایندگی بوده ولی با این وجود میزان انتشار دی اکسید کربن، 6.5 تن در هر سال است. تویوتا به گیربکس شش سرعته اتوماتیک مجهز است.

تویوتا جی تی 86

سیستم تعلیق تویوتا gt86

سیستم تعلیق جلو، از نوع استروت و عقب، دو طرفه باعث حرکت بهتر خودرو می شود.

امکانات ایمنی تویوتا gt86

هر چهار چرخ به سیستم دیسک و سیستم ABS مجهز شده و کنترل پایداری الکترونیکی، به حرکت ایمن خودرو کمک می کند. کیسه هوای دو مرحله ای راننده و سرنشین جلو، کیسه هوای ردیفی و پرده ای، سنسور پر بودن کیسه هوا، کمربندهای ایمنی شانه ای و بیرونی، دوربین خودرو همگی به حرکت ایمن خودرو کمک می کند. سیستم کنترل کشش چرخ ها از سرخوردن تایرها جلوگیری می کند.

فضای داخلی تویوتا gt86

مسافت پیمایشی و میزان مصرف سوخت تویوتا gt86

حداکثر مسافت پیمایشی شهر و بزرگراه به ترتیب 316 و 422 مایل به ازای هر لیتر بنزین بوده و میزان مصرف بنزین در شهر، بزرگراه و ترکیبی با اعداد 27، 24 و 32 مایل به ازای هر لیتر مشخص می شود. حجم باک بنزین 132 لیتر است. قطر چرخش خودرو، 36.1 فوت قرار داده شده است.

ابعاد تویوتا gt86

این خودرو، 4 نفره بوده و فضای کافی برای سرنشینان جلو و عقب قرار داده شده است. فضای صندوق خودرو، 6.9 مکعب فوت که برای خودروی مینی کامپکت قابل قبول است.

امکانات رفاهی تویوتا gt86

سرعت سنج، کیلومتر شمار، دمای خنک کننده موتور، سرعت سنج، کیلومتر شمار، کامپیوتر سفری، فرمان تلسکوپی، صندلی های تاشوی عقب، قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی ها، نگهدارنده لیوان دستی تهویه مطبوع، ورود کیلس، دسته چرمی دنده، آینه های آرایشی، آینه تاریک شونده دید عقب، روکش های کف جلو و عقب، سطل زباله، قفل برقی درها، سیستم ضد سرقت، تثبیت کننده پشتی های صندلی، و 2 پریز برق 12 ولتی از امکانات رفاهی این خودروی ژاپنی محسوب می شود.

مقایسه نهایی مزدا mx5rf و تویوتا gt86

با مطالعه مشخصات فنی برای مقایسه مزدا mx5rf و تویوتا gt86، به قدرت اسب بخار تویوتا gt86 پی می بریم. میزان مصرف سوخت این خودرو نیز در مقایسه با مزدا mx5rf بسیار کم است.

هر دو خودرو به لحاظ امکانات رفاهی و ایمنی شبیه هم هستند و خریدار لازم است که با توجه به عوامل دیگری، خودروی مورد نظر خود را انتخاب کند. ضمانت سه سال خودرو تنها مزیت مزدا mx5rf به تویوتا محسوب می شود.

سرنشین جلویی، تنظیم دستی تهویه مطبوع، ورود کیلس، دسته چرمی دنده، آینه های آرایشی، آینه تاریک شونده دید عقب، روکش های کف جلو و عقب، سطل زباله، قفل برقی درها، سیستم ضد سرقت، تثبیت کننده پشتی های صندلی، و 2 پریز برق 12 ولتی از امکانات رفاهی این خودروی ژاپنی محسوب می شود.