تعمیر موتور خودرو

بیش از 5 نکته مهم برای تضمین سلامت موتور خودرو | مزدایدک

نوامبر 3, 2021 توسط 0

وسایل نقلیه موتوری از زمان اختراع تا کنون کمک بسیاری به بشر کرده و سرعت انجام کارها را بیشتر کرده اند. امروزه هم وسایل نقلیه و خودروها جزو لاینفک زندگی همه مردم شده اند. .ولی خب از آنجاییکه تمام ابزار آلات و تولیدات صنعتی نیاز به تعمیر و نگه داری دارند، دانستن نکاتی که به ما کمک کند تا خودروی خود را سالم تر نگه داریم بسیار مهم خواد بود. استفاده نادرست و خارج از توان خودرو و همینطور عدم چک کردن سلامت خودرو، می تواند نهایتا برای شما بسیار گران تمام شود و نهایتا خسارات زیادی را به ماشین شما وارد کند. در ادامه به تعداد بسیاری از نکات اشاره خوایم نمود که در صورت رعایت آن ها سلامت موتور خودروی شما را تضمین خواهد شد.

موتور خودرو

 

1- تعویض روغن موتور را در موعد مقرر هیچگاه فراموش نکنید. روغن موتور خودرو عمر مفید مشخصی دارد که پس از گذشت آن خاصیت روان کنندگی خود را از دست می دهد و کمی چسبنده می شود. در صورت عدم تعویض به موقع روغن موتور اصطکاک بین قطعات موتور افزایش پیدا کرده و این مورد می تواند آسیب شدید به موتور وارد نماید.

2- تعویض شمع خودرو را در موعد مقرر فراموش نکنید. موتور خودرو هنگام کار کردن بخاطر اینکه حرارت بسیاری تولید می کند، بعد از مدتی شمع خودرو فرسوده می شود. هر 20 تا 30 هزار کیلومتر باید شمع خودرو را تعویض نمود.

3- تسمه تایم مورد بسیار مهمی است که هیچ گاه نباید از آن غافل شوید. چرا که اگر در هنگام حرکت تسمه تایم پاره شود، زمان بندی حرکت پیستون ها و سوپاپ ها دچار مشکل می شود و موتور کاملا آسیب می بیبیند. معمولا هر 6 هزار کیلومتر باید تسمه تایم ماشین تعویض گردد.

4- فیلتر هوا قطعه ای است که از ورود گرد و خاک و آلودگی به داخل موتور جلوگیری می کند. پس از مدتی از استفاده خودرو، این فیلتر کثیف شده و دیگر نمی تواند وظیفه فیلتراسیون خود را به درستی انجام دهد. لذا تعویض فیلتر هوا را نباید فراموش کنید.

5- از قدرت شنوایی خود استفاده کنید. گاهی اوقات به صدای موتور گوش دهید. اگر متوجه تغییری در صدای همیشگی موتور شدید نسبت به آن بی اهمیت نباشید. اگر صدای بلندی مانند ضربه زدن شنیدید ممکن است مشکلی در موتور باشد.

6- هنگامی که ماشین و موتور ماشین سرد است، پس از روشن کردن از گاز دادن جلوگیری کنید. اجازه دهید موتور درجا گرم شود. هنگامی که موتور چندین ساعت خاموش بوده است روغن به کارتل بازگشته و در ابتدای روشن کردن موتور، روغن فعلا به قطعات بالای موتور نرسیده است. لذا فشار زیاد به ماشین آوردن به موتور آسیب می رساند. پس از ورشن کردن موتور اجازه دهید 1 دقیقه درجا کار کند تا ارام ارام آماده بکار شود.

همینطور در مقاله “6 روش برای افزایش عمر صفحه کلاچ خودرو” به مهمترین کارهایی که برای تضمین سلامت کلاچ و صفجه کلاچ خودرو نیاز است تا انجام داد، اشاره کرده ایم.